Foreningen Danske DøvBlinde - synshørehæmmede arbejder for bedre vilkår og ligeværdighed i samfundet for døvblinde og synshørehæmmede. Vi er et politisk og socialt samlingspunkt for døvblinde i Danmark.
Foreningen holder lokale netværksmøder, hvor man mødes, hygger sig og udveksler erfaringer om hverdagen uden syn og hørelse.
Læs mere
Vi holder kurser med forskellige formål, yder rådgivning i form af hjemmebesøg og information om døvblindhed, tilbyder foredrag til uddannelsessteder, plejeinstitutioner, organisationer og klubber.
Læs mere
Vi bruger frivillige kaffehjælpere ved månedlige gruppemøder. Vi forventer deltagelse en gang om måneden i 2-3 timer. Som kaffehjælper skal man gå til hånde med opdækning og afrydning af kopper og kaffe ved møder, hvor der deltager ca. 10-20 døvblinde + ledsagere.